Data Loss Prevention

 View Only

File reader Warning for Nework prevent for web (ContentExtractorTimeoutException)

  • 1.  File reader Warning for Nework prevent for web (ContentExtractorTimeoutException)

    Posted Feb 13, 2020 06:13 AM

    Hi,

     

    I am getting this warning when i try to upload big files more than 10 mb, no issue when the size is less than 10 mb.

     

    WARNING: [6756] Failed to get data from the client., Exception thrown from : ServerShmChannelImpl.cpp(202) FilterTextExtractor.cpp 116
    13 févr. 2020 12:01:03 com.vontu.cracker.TextExtractionDelegate getTextForFile
    WARNING: Error encountered during content extraction for type [doc].
    com.vontu.cracker.ContentExtractorTimeoutException: TimeoutException occured
        at com.vontu.cracker.jni.NativeTextExtractor.filterText(NativeTextExtractor.java:51)
        at com.vontu.cracker.NativeTextExtractorAdapter.filterText(NativeTextExtractorAdapter.java:40)
        at com.vontu.cracker.TextExtractionDelegate.getTextForFile(TextExtractionDelegate.java:63)
        at com.vontu.messaging.chain.ComponentQueueProcessor.getTextForComponent(ComponentQueueProcessor.java:531)
        at com.vontu.messaging.chain.ComponentQueueProcessor.processBinaryComponent(ComponentQueueProcessor.java:397)
        at com.vontu.messaging.chain.ComponentQueueProcessor.processMessageComponents(ComponentQueueProcessor.java:125)
        at com.vontu.messaging.chain.MessageContentExtractor.processMessage(MessageContentExtractor.java:184)
        at com.vontu.messaging.chain.MessageContentExtractor.processMessage(MessageContentExtractor.java:165)
        at com.vontu.messaging.chain.MessageChain.processMessage(MessageChain.java:194)
        at com.vontu.messaging.chain.MessageChain.run(MessageChain.java:118)
        at java.lang.Thread.run(Thread.java:748)
    13 févr. 2020 12:01:03 com.vontu.icap.RequestProcessor handleInductorException
    WARNING: On ICAP connection ID=1316 unrecoverable error: Error sending approval. Closing this connection.

     

    and also on the web when i upload i am getting "an icap error was encountered while handling the request"

     

    Can somebody help if they encounter this issue?

     

    Regards

    Satyajeet Anand